Blog Greenlogy

  Späť na zoznam článkov

Akumulátor výrazne zefektívňuje spotrebu solárnej energie. Napriek tomu sa oplatí aj niečo iné. Čo?

 

Pálenie uhlia môže byť o pár rokov vzácnosťou. Aj preto stále viac riešime alternatívne zdroje energie. Najväčší rozmach v poslednom čase zaznamenáva výroba slnečnej energie v tzv. fotovoltických elektrárňach. Problémom však môže byť časový nesúlad medzi výrobou a spotrebou elektrickej energie. Jeden zo spôsobov priameho uskladnenia energie je jej zásoba v elektrickej akumulátorovej batérii. Je ale toto ten najideálnejší spôsob?

 

Nevypúšťajte energiu „do luftu“

So slnkom môžete prať, kúriť, pozerať telku aj variť, pričom výrazným spôsobom zmenšujete uhlíkovú stopu. Solárna energia je pre prírodu okolo nás doslova požehnaním. Majitelia solárnych systémov si pochvaľujú hlavne nižšie náklady, sebestačnosť a pohodlie, ktoré im slnečná energie ponúka. Prečo by tak fotovoltika nemohla byť jednou z najlepších investícií aj vášho života? Jeden „háčik“ by sa našiel.

Vo väčšine domácností sa spotreba elektrickej energie kumuluje do ranných a hlavne večerných hodín. Výroba fotovoltickej elektrárne je paradoxne najvyššia v poludňajších hodinách, t.j. v čase najväčšej intenzity slnečného žiarenia. V štandardnej domácnosti vlastná spotreba sotva presiahne 25 % z elektriny vyrobenej fotovoltickou elektrárňou a zvyšok ide mimo, teda do rozvodnej siete.

 


 

Ak vyrobená elektrická energia vo fotovoltickej elektrárni prevyšuje aktuálnu spotrebu, je vhodné ju v takomto prípade akumulovať. Jeden zo spôsobov priameho uskladnenia elektrickej energie je jej uskladnenie v elektrickej akumulátorovej batérii, tzv. akumulátore. Pomocou tejto batérie sa dá zvýšiť spotreba až na 60 %.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Najideálnejším scenárom je využiť výkon fotovoltických panelov bez medzičlánku akumulácie v batériách. To je jasné! Nie v každej domácnosti je to však kvôli priebehu spotreby elektriny v rámci dňa možné. Riešením síce môže byť batéria, no systém s akumuláciou si vyžaduje vyššiu investíciu a návratnosť je tým dlhšia. Batérie sa dimenzujú tak, aby vykryli výkyvy v rámci dňa a pokryli väčšiu časť spotreby večer a v noci, na dlhší čas je to ale dosť nákladné a pritom využitie takejto zásoby býva malé. A i keď olovené batérie sú výrazne lacnejšie, vydržia násobne kratšie, pričom tie lítiové sú zas drahé, no vydržia aj 15-20 rokov a viac.

Výhodná cesta pre vás aj našu planétu

Finálnou a hlavne naozaj výhodnou alternatívou tak pre vás môže byť Greenlogy. U nás totiž ponúkame zelenú energiu bez nutnosti investície aj tým, ktorí si z rôznych dôvodov nemôžu fotovoltické panely a batérie dovoliť.

Alternatívnou novinkou môže byť okrem toho aj virtuálna batéria, ktorú v blízkej budúcnosti plánujeme spustiť do obehu. O čo ide? Zákazník virtuálne uloží prebytočnú vyrobenú elektrinu, ktorú v danom čase už nedokáže využiť pre svoje vlastné potreby. Greenlogy mu túto vyrobenú elektrinu vráti v čase, keď ju bude potrebovať. Akonáhle bude totiž zákazníkova spotreba vyššia než výroba jeho solárneho riešenia, využije najprv energiu z virtuálnej batérie a až potom tú z distribučnej siete. A toto sa už oplatí tak pre zákazníka, ako aj životné prostredie.

Ak chcete o plánovanej novinke vedieť niečo viac, alebo máte záujem o už rozbehnutú zelenú energiu Greenlogy, neváhajte nás kontaktovať.

 


 

 

Zdroj: eon-solar.cz, solarneslovensko.sk, solarniexperti.cz